Komentarze bardzo mile widziane :)
Z góry dziękuję za Wasze komentarze i uwagi
wtorek, 25 grudnia 2012
piątek, 30 listopada 2012
Babeczkolandia
Babeczki vel muffinki to świetny pomysł na drugie śniadanie dla dziecka do szkoły, szybki deser lub sprawdzony pomysł na małe co nieco na przyjęciu dla dzieci.
Przetestowałam propozycję Nigelli z książki "Jak być domową boginią" - warto poświęcić 5min. na przygotowanie ciasta, a babeczkom potrzeba mniej czasu na zniknięcie.
Potrzebujemy:
125 ml mleka
85 ml oleju (używam oliwy)
1 jajko
1 małe opakowanie cukru waniliowego
20 dag mąki
10 dag cukru (używam trzcinowego)
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia + 1/2 łyżeczki sody
foremki silikonowe
Najpierw ustawiamy piekarnik na 190°C. Do miski wlewamy mleko, olej, wbijamy jajko i dodajemy cukier waniliowy - mieszamy widelcem. Dosypujemy pozostałe składniki i mieszamy nadal widelcem, ale nie przykładamy się - grudki nie popsują efektu. Masę rozlewamy do foremek - jeżeli dodajemy borówki, czekoladę lub dżem, to nakładamy masy tylko żeby zakryć spód, potem nadzienie i reszta ciasta. Pieczemy 20 min.
American apple pie vs tarta Tatin
Naoglądałam się zdjęć American apple pie, a przez przypadek natknęłam się na tartę Tatin. I tak narodził się pomysł połączenia tych przepisów. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Gorąco polecam wersję na ciepło :)
Potrzebujemy:
na ciasto:
2 szklanki mąki
3 łyżki cukru brązowego
15 dag masła prosto z lodówki
1 jajko
3 łyżki wody prosto z zamrażalnika (trzeba uważać, żeby nie przesadzić)
na nadzienie:
6 jabłek (wymieszałam Szarą Renetę, Ligola i Championa)
3 łyżki masła
4-5 łyżek brązowego cukru
oraz 1 jajko do pomalowania ciasta :)
okrągła forma 24cm
Mąkę, cukier, jajko i kawałki masła zagniatamy, dodając powoli wodę. Wstawiamy do lodówki na 30 min. W tym czasie obieramy jabłka i kroimy je na ćwiartki. Roztapiamy masło, dodajemy cukier i staramy się uzyskać karmel i nie spalić całości:) Dodajemy jabłka i podsmażamy z każdej strony, ale żeby za bardzo nie zmiękły. Rozgrzewamy piekarnik do 190°C. 2/3 ciasta rozwałkowujemy i wykładamy nim spód (staramy się zrobić jak najwyższe brzegi), układamy na nim jabłka i przykrywamy rozwałkowaną resztą ciasta, sklejamy brzegi. Na środku robimy otwór "wentylacyjny" ;) Widelcem roztrzepujemy jajko i rozsmarowujemy pędzelkiem po cieście. Pieczemy 30-40min. Posmak masła jest super!
niedziela, 4 listopada 2012
Błyskawiczna przekąska
Idealna przekąska, która dobrze smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno. Tylko trzeba mieć w domu ciasto francuskie...
Potrzebujemy:
ciasto francuskie
szynka
żółty ser
ketchup
Ciasto smarujemy ketchupem, układamy szynkę i żółty ser. Rolujemy je i kroimy w plastry. Pieczemy 15-20 min. Ta błyskawiczna przekąska idealnie sprawdziła się na imprezie urodzinowej mojego najmłodszego dziecka (smakowała zarówno dzieciom jak i rodzicom).
Tort naleśnikowy z czekoladą
Na urodziny i imieniny dzieci zawsze staram się upiec coś wyjątkowego. Ula uwielbia słodycze, ale w kwestii tortów jest bardzo wymagająca. Długo myślałam jaki tort przygotować. Jak zobaczyłam dzieci zajadające się naleśnikami, to pomyślałam o czekoladowym torcie naleśnikowym. W sieci znalazłam blog lubie.gotowac.com i stąd pochodzi poniższy, lekko zmodyfikowany, przepis na tort naleśnikowy z czekoladą.
Potrzebujemy:
na ciasto:
2 łyżki kakao
3 jajka
25 dag mąki
cukier waniliowy
1/2 litra mleka
3 łyżki oleju
2 łyżki kakao
3 jajka
25 dag mąki
cukier waniliowy
1/2 litra mleka
3 łyżki oleju
na masę:
20 dag białej czekolady+6 łyżek słodkiej śmietanki
20 dag białej czekolady+6 łyżek słodkiej śmietanki
20 dag mlecznej czekolady+6 łyżek słodkiej śmietanki
do dekoracji:
bita śmietana +cukier+cukier waniliowy wg smaku
Przygotowujemy ciasto z w/w składników (jak ciasto jest za gęste, to dolewamy mleka) i smażymy bez tłuszczu cieniutkie naleśniki. Jak wystygną, to białą czekoladę rozpuszczamy w 6 łyżeczkach śmietanki i szybko rozsmarowujemy na naleśnikach. Jak się skończy, to rozpuszczamy podobnie mleczną czekoladę i smarujemy dalej - razem z wierzchem. Porządnie chłodzimy, dekorujemy bitą śmietaną. Masakrycznie słodki:)
sobota, 3 listopada 2012
Makaron z suszonymi pomidorami
Szybkie, banalnie proste i bardzo smaczne.
Potrzebujemy:
suszone pomidory
1-2 ząbki czosnku
pieprz i sól
żółty ser
makaron
Makaron gotujemy. Na odrobinie oleju z pomidorów podsmażamy posiekany czosnek. dorzucamy pomidory, makaron oraz pieprz i sól. Posypujemy żółtym serem - mieszamy całość lub nie.
Potrzebujemy:
suszone pomidory
1-2 ząbki czosnku
pieprz i sól
żółty ser
makaron
Makaron gotujemy. Na odrobinie oleju z pomidorów podsmażamy posiekany czosnek. dorzucamy pomidory, makaron oraz pieprz i sól. Posypujemy żółtym serem - mieszamy całość lub nie.
Pieczeń rzymska z mozzarellą
Przepis widziałam we wrześniowym numerze "Mojego gotowania", a zdjęcie tak zapadło mi w pamięć, że decyzja o przeznaczeniu nadwyżki mięsa była prosta. Wszyscy zajadali się tą odmianą mielonego (przepis zmodyfikowałam).
Potrzebujemy:
50-60 dag mięsa mielonego (najczęściej u nas mix indyk+łopatka)
1 jajko (niecałe białko)
1,5 średniego ząbka czosnku
2 plastry cebuli
zioła prowansalskie
2 łyżeczki musztardy
vegeta
pieprz, ew. sól
2-3 plastry mozzarelli
papryki
Papryki grillujemy, aż ich skórka sczernieje - wtedy można ją łatwo zdjąć. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek drobno siekamy, mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia, formujemy owal z wgłębieniem. Pieczemy 30min. (jakby było za dużo soków, to przebijamy mięso widelcem), potem układamy mozzarellę i pieczemy kolejne 10-15min. Przed podaniem na wierzchu układamy po kilka paseczków papryk. Kroimy całość w plastry i gotowe.
czwartek, 27 września 2012
Kurczak ze szpinakiem
Devolay szpinakowy przeszedł pozytywne opiniowanie męża, który za szpinakiem nie przypada, więc ogłaszam sukces :) no i oczywiście podaję przepis:
Potrzebujemy:
podwójna pierś kurczaka
przyprawa do kurczaka
wykałaczki
na nadzienie:
pół siatki szpinaku
2 posiekane/zmiażdżone ząbki czosnku
2 plastry cebuli pokrojone w kostkę
oliwa
2-3 łyżki 18% śmietana
pieprz&sól
Najwięcej pracy jest ze szpinakiem - wrzucam go do zlewu wypełnionego wodą i porządnie płuczę (rezultat dużo lepszy niż jak myłam go pod bieżącą wodą), a potem obrywam liście i kroję na plastry. Na rozgrzaną oliwę wrzucam cebulę, chwilę później czosnek i szpinak. Pieprzu i soli sporo, a jak szpinak zwiędnie to dodaję śmietanę. Piersi przekrajam wzdłuż na 2 cieńsze kotlety, rozbijam i obsypuję przyprawą do kurczaka. Na mięso kładę 1-2 łyżki szpinaku, zawijam mięso i spinam wykałaczką. Podsmażam na patelni, a potem dopiekam w piekarniku 10-15min (wolę być pewna, że mięso nie jest surowe w środku). Poniżej efekty.
niedziela, 23 września 2012
Nalewka z aronii
Ciocia Dana w wakacje podzieliła się ze mną przepisem na nalewkę z aronii. Był problem z liśćmi wiśni, ale ostatecznie udało się. Obecnie nalewka ma 3 tygodnie i jest pysznie wiśniowa, ale powstrzymam się jeszcze odrobinę.
Potrzebujemy:
50-80 dag aronii
150 liści wiśni
0,5 kg cukru
sok z 2 cytryn
0,5l spirytusu
1l wody
Liście razem z aronią gotujemy pod przykryciem 20-30min. Studzimy i przecedzamy do większego naczynia. Dodajemy 1/2kg cukru i sok z 2 cytryn. Mieszamy i dolewamy spirytus.
P.S. Nalewałam nie do końca butelki zostawiając miejsce na wodę. Pomysł okazał się trafiony, ponieważ dla mnie nalewka okazała się za mocna.
P.S. Nalewałam nie do końca butelki zostawiając miejsce na wodę. Pomysł okazał się trafiony, ponieważ dla mnie nalewka okazała się za mocna.
sobota, 22 września 2012
Prosty sposób na szynkę pieczono-duszoną
Podróże kształcą, nawet te bliskie. Wystarczył wyjazd na Białołękę - spróbowałam pysznej szynki w sosiku. Palce lizać. Kiedyś robiłam podchody do szynki pieczonej, ale okazała się trudnym materiałem. Dzięki wskazówkom Emisi mogę powiedzieć, że szynka pieczona, w sumie też duszona jest prosta do przygotowania i świetnie smakuje.
Potrzebujemy:
1-1,2kg szynki pokrojonej w cienkie plastry
na marynatę:
oliwa
kminek, tymianek, zioła prowansalskie, czosnek granulowany, majeranek, papryka ostra (nie za dużo), pieprz, sól, kilka ziarenek ziela angielskiego, kilka liści laurowych
do duszenia:
2 ząbki czosnku pokrojonego w plasterki
1 cebula pokrojona w plastry
kilka suszonych grzybów
odrobina vegety
mąka pszenna
skrobia kukurydziana do zagęszczenia
Plastry szynki wysmarowujemy marynatą, odkładamy na noc do lodówki. Na drugi dzień szynkę wykładamy na blachy i pieczemy w piekarniku ok. 45min. w temp. 150°C (jeżeli plastry są b.cienkie, to 30min.) - w trakcie pieczenia odwracamy i ew. podlewamy wodą. Zlewamy sok z pieczenia do garnka i podsmażamy na nim cebulę oraz czosnek. Dodajemy mięso i grzybki, zalewamy wodą i doprawiamy kostką/vegetą. Gotujemy 1 godz. (uzupełniamy wodę) - mięso musi rozpadać się. Na koniec rozrabiamy mąkę i skrobię w zimnej wodzie, wlewamy do garnka z mięsem i zagotowujemy. I siup na talerz!
piątek, 31 sierpnia 2012
Tortilla ze szpinakiem, kurczakiem, słonecznikiem...
Była parapetówka, piękny widok za oknem i coś super na talerzu - tortilla ze szpinakowym farszem. Zdążyłam ten przepis już kilkakrotnie przetestować i mogę z czystym sumieniem polecić. Okazało się, że oryginał pochodzi ze strony babadogaru.blogspot.com, a u mnie jest tortilla zamiast naleśnika i pozmieniałam proporcje.
Potrzebujemy:
1 pierś z kurczaka
ulubiona przyprawa do kurczaka
20 dag świeżego szpinaku
ulubiona przyprawa do kurczaka
20 dag świeżego szpinaku
max 0,5 opakowania sera feta(ostrożnie, bo będzie słono)
kilka suszonych pomidorów w oliwie
garść pestek słonecznika
3 plastry cebuli
1-2 ząbki czosnku
świeżo mielony pieprz
oliwa z pomidorów
kilka suszonych pomidorów w oliwie
garść pestek słonecznika
3 plastry cebuli
1-2 ząbki czosnku
świeżo mielony pieprz
oliwa z pomidorów
tortilla
Pierś kurczaka kroimy w plastry, posypujemy przyprawą i smażymy na oliwie z pomidorów (u mnie na patelni do grillowania), studzimy i kroimy w drobną kosteczkę. Słonecznik prażymy na suchej patelni. Cebulę siekamy i smażymy na oliwie na głębokiej patelni (szpinak zajmuje sporo miejsca) i dodajemy czosnek, który też trzeba podsmażyć, ale nie przypalić. Potem wrzucamy kurczaka, mieszamy chwilę, żeby smaki połączyły się i dodajemy szpinak - podgrzewamy, żeby zmiękł. Następnie czas na posiekane, suszone pomidory oraz słonecznik. Fetę kroimy w kostkę i dodajemy na sam koniec. Pieprzymy do smaku.
Farsz rozkładamy na placku, zawijamy i podgrzewamy na patelni do grillowania. Przecinamy na pół i podajemy. Dla chętnych: można maczać w sosie tzatziki. Pychota!
Pierś kurczaka kroimy w plastry, posypujemy przyprawą i smażymy na oliwie z pomidorów (u mnie na patelni do grillowania), studzimy i kroimy w drobną kosteczkę. Słonecznik prażymy na suchej patelni. Cebulę siekamy i smażymy na oliwie na głębokiej patelni (szpinak zajmuje sporo miejsca) i dodajemy czosnek, który też trzeba podsmażyć, ale nie przypalić. Potem wrzucamy kurczaka, mieszamy chwilę, żeby smaki połączyły się i dodajemy szpinak - podgrzewamy, żeby zmiękł. Następnie czas na posiekane, suszone pomidory oraz słonecznik. Fetę kroimy w kostkę i dodajemy na sam koniec. Pieprzymy do smaku.
Farsz rozkładamy na placku, zawijamy i podgrzewamy na patelni do grillowania. Przecinamy na pół i podajemy. Dla chętnych: można maczać w sosie tzatziki. Pychota!
czwartek, 23 sierpnia 2012
Ciasto ze śliwkami ( lub malinami)
Sezon śliwkowy już się rozpoczął, więc czas na ciasto wg przepisu cioci Celinki. Można użyć też malin - połączenie kwaskowatości malin ze słodkim ciastem jest idealne.
We wcześniejszym wpisie podałam ten przepis, ale w wersji z truskawkami.
We wcześniejszym wpisie podałam ten przepis, ale w wersji z truskawkami.
Potrzebujemy:
1/2 kg mąki
1,5 szklanki cukru
1 margaryna/masło
1/2 proszku do pieczenia (18g)
1,5 szklanki mleka
1 cukier waniliowy
4 jajka
śliwki / maliny
cukier puder do posypania
Cukier
ucieramy z żółtkami, dodajemy masło i dalej ucieramy. Dodajemy cukier
waniliowy, mąkę i dolewamy mleko (jakby ciasto było jeszcze za gęste to
można dolać więcej mleka), porządnie miksujemy (powinna wyjść konsystencja śmietany; jeżeli śliwki mają nie tonąć tak łatwo, to ciasto powinno być gęstsze). Ubijamy białka i
dodajemy do masy, delikatnie mieszając. Całość wylewamy na dużą blachę
wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy śliwki - mogą
być duże, ponieważ ciasto rośnie wysokie. Pieczemy
je w nagrzanym do 160-180°C piekarniku przez 1 godzinę (zdarzyło mi się
je trzymać przez 1godz i 20 min i nic się nie stało). Po wystygnięciu
posypujemy ciasto cukrem pudrem.
środa, 22 sierpnia 2012
Cukinia faszerowana mięsem
Ostatnio cukinia jest u nas bardzo popularna. Tym razem nafaszerowałam ją mięsem.
Potrzebujemy:
2 młode cukinie przecięte wzdłuż, z wydrążonym środkiem
40 dag mięsa mielonego (polecam z indyka)
4 plastry cebuli - dobrze posiekane
1 ząbek czosnku - dobrze posiekany
pieprz, słodka papryka i vegeta do smaku
natka pietruszki - posiekana, wg. gustu (idealnie tu pasuje, więc można dodać więcej niż mniej)
żółty ser
Cebulę podsmażamy, a na koniec dodajemy czosnek, żeby się nie spalił. Wrzucamy do mięsa, pieprzymy i dodajemy odrobinę vegety&słodkiej papryki oraz natkę pietruszki. Mieszamy farsz i układamy na cukinii. Po 30 min pieczenia (jeżeli zbytnio rumieni się, to można położyć folię) układamy plastry żółtego sera i zapiekamy kolejne 10-15min, żeby ser zarumienił/rozpuścił się.
Kozi ser i cukinia
Postanowiłam spróbować kozi ser. Koleżanka ostrzegła mnie, że ma specyficzny smak, ale wyszło super. Bardzo nam posmakował. Poniżej 2 proste pomysły na ser i cukinię. Zdjęcia wyszły słabiutkie, ale podmienię je w najbliższej przyszłości:)
1) Cukinia zapiekana z serem kozim
Młodą cukinie kroimy wzdłuż, usuwamy pestki (jeżeli już się pojawiły), pieprzymy i układamy plastry sera koziego. Pieczemy 30min w temp. 180-200°C.
2) Cukinia zapiekana z suszonymi pomidorami i serem kozim
Młodą cukinie kroimy wzdłuż, usuwamy pestki (jeżeli już się pojawiły),
pieprzymy i układamy pokrojone w paski pomidory suszone oraz plastry sera koziego. Pieczemy 30min w temp.
180-200°C.
sobota, 18 sierpnia 2012
Makaron z boczkiem
Będąc pod wrażeniem książeczek Good Food Magazine, sięgnęłam po MAKARONY I KLUSKI: 101 sprawdzonych przepisów. Wybór padł na spagetti "Nareszcie w domu". Poniżej moja wersja (zamieszałam w proporcjach).
Potrzebujemy:
4 plasterki posiekanego boczku
1 cukinia pokrojona w kostkę (przynajmniej takie miałam założenie)
1 pomidor pokrojony w kostkę (można użyć koktajlowych)
4 łyżki pesto (u mnie firmy Costa z Nowej Soli - polskie i b.dobre:)
starty parmezan po posypania
odrobina oliwy
0,25 dag makaronu (czyli pół opakowania)
Gotujemy makaron (wodę z gotowania wykorzystamy za moment). W głębokiej patelni z odrobiną oliwy smażymy na chrupiąco boczek . Dodajemy cukinię i czekamy aż będzie miała złoty kolor. Wrzucamy pomidory (muszą odrobinę zmięknąć - jak dodacie koktajlowych, to łatwiej uniknąć papki). Podlewamy odrobiną wody z gotowania, dodajemy pesto i mieszamy (zdejmujemy z gazu/płyty). Na koniec posypujemy parmezanem. Gotowe:)
Makaron ze szpinakiem i grzybami
Nie ma jak szpinak! Jak do tego doda się jeszcze grzyby własnoręcznie zebrane, to musi smakować. Smakuje tym bardziej, że w tym roku grzybów jest jak na lekarstwo. Danie jest błyskawiczne.
Potrzebujemy:
leśne grzyby (u mnie był mix)
duuuża garść szpinaku
odrobina cebuli (może być cukrowa - jest łagodniejsza)
1 ząbek czosnku
masło
śmietana
pieprz i sól do smaku
makaron
Gotujemy makaron. Grzyby jak już uda Wam się domyć (można wrzucić je do osolonej, ciepłej wody - czasem to pomaga), kroimy na grube kawałki i smażymy razem z cebulą na masełku. Na koniec smażenia dodajemy czosnek - żeby się nie przypalił. Podlewamy całość odrobiną wody i zalewamy śmietaną. Pieprzymy i solimy, a potem dodajemy szpinak (jeszcze nigdy nie udało mi się go pozbawić całkowicie piasku). Podgrzewamy aż szpinak "zwiędnie". Danie posypujemy grubo mielonym pieprzem na talerzu - ładnie to wygląda. Proste, nie?
czwartek, 26 lipca 2012
Wakacyjny biszkopt
Powrót do źródeł - skorzystałam z prodiża w czasie wyjazdu na wieś (piękne Stanclewo) i biszkopt wyszedł super. Robiłam go jeszcze w podstawówce, więc można powiedzieć, że ten przepis zdążyłam już solidnie przetestować. Klasyczny i idealny biszkopt.
Potrzebujemy:
4 jaja (w przypadku prodiża wzięłam 5 jaj)
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
1 łyżczeczka proszku do pieczenia
jabłka pokrojone w cząstki (ew. owoce leśne, ale u nas nie było chętnych do zbierania)
Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy ubite białka oraz mąkę z proszkiem i mieszamy delikatnie łyżką. Wylewamy do tortownicy/prodiża, układamy na wierzchu jabłka i pieczemy ok. 45 min. (w przypadku prodiża było to 30min.). Biszkopt gotowy do konsumpcji. I po co kupować "chemiczne" gotowce?!
Lipcowe prawdziwki i kozaki
Prawdziwa niespodzianka
Dwóch kumpli
Skończyły w klasycznym sosie grzybowym (podsmażone na masełku z cebulką, odrobiną śmietany i zieloną pietruszką).
Faszerowane papryki
Przede wszystkim szybkie i smaczne danie. A że jeszcze ciekawie wygląda... (talerzyk z konikiem obowiązkowy;))
Wakacyjna zupa szczawiona
Zaczynam nadrabiać zaległości w dodawaniu przepisów. Byłam na wsi i wykorzystałam niepowtarzalną okazję ugotowania ekologicznej zupy szczawiowej vel szczawiówki. Najwięcej czasu zajęło zbieranie szczawiu, ale było warto. Dzieci były zachwycone!
Potrzebujemy:
sporo szczawiu
1-2 kostki warzywne
pieprz
odrobina cukru
śmietana 18% (ew. odrobina masła jeżeli ma być tłuściej;))
ugotowane ziemniaki i/lub jajko na twardo
Szczaw kroimy i wrzucamy na gotującą się wodę z kostką warzywną. Dodajemy pieprz i odrobinę cukru do smaku. Szczaw zmieni kolor, ale to normalne. Po kilku minutach wlewamy śmietanę, a jeżeli lubicie gęstszą wersję, to dodajcie rozgniecionych ziemniaków. Podajemy z jajkiem.
niedziela, 24 czerwca 2012
Wariacja z mielonym mięsem w roli głównej / eks wiosenne chili
Drugi przepis z książeczki Good Food Magazine "TANIE DANIA 101
Sprawdzonych przepisów" : Wiosenne chili. Jednak w oryginale "zamieszałam" i zamiast chili dałam kumin i słodką paprykę - wyszło świetnie. Jak jesteście na diecie, to wyrzućcie olej do smażenia oraz ziemniaki, zamiast wieprzowiny weźcie wołowinę.
Potrzebujemy:
1 cebula pokrojona w kostkę
0,5 - 0,6kg kg mielonej łopatki
2 zmiażdżone ząbki czosnku
2 łyżeczki słodkiej papryki
opakowanie pomidorów z puszki
malutki przecier pomidorowy
100ml bulionu warzywnego
1 czerwona papryka pokrojona w kostkę
7-8 ziemniaków pokrojonych w plastry
2 garście zielonej fasolki szparagowej (pociętej na 3 części)
vegeta
Smażymy mięso z odrobiną vegety, kuminem (ile kto lubi) oraz z cebulą - wypływającą wodę zbieramy papierowym ręcznikiem. Całość powinna zacząć się lekko zarumieniać i wtedy dodajemy pozostałe składniki: czosnek, słodką paprykę, pomidory z puszki, przecier, bulion, paprykę i ziemniaki, bez fasolki szparagowej. Gotujemy 15min i wrzucamy fasolkę na kolejne 5min - zmięknie, ale pozostanie chrupiąca.
Kurczak z warzywami
Lubię buszować w supermarketach po działach z książkami. Ostatnio znalazłam mini książki z serii BBC Books Good Food Magazine. Format jest
idealny do torebki, więc miałam czas na analizę w drodze do pracy i wybranie ciekawszych przepisów. "TANIE DANIA 101 Sprawdzonych przepisów" poszło na pierwszy ogień.
Proponuję kurczaka z warzywami (w oryginale kurczak z wiosennymi
warzywami, ale jest już lato więc nazwę skróciłam) - proporcje i
przyprawy pozmieniałam, i wyszło rewelacyjnie.
Potrzebujemy:
1 podwójna pierś kurczaka pokrojona w kostkę
1/2 cebuli w piórka
6 średniej wielkości ziemniaków w plastrach
1 marchew w plastrach
1 liść laurowy
1 bulionetka
1,5 szklanki wody
0,5 szklanki świeżego groszku
kilka różyczek kalafiora i brokuła
garść zielonej/żółtej fasolki szparagowej
odrobina soku z cytryny
Pieprz czarny i ziołowy
przyprawa do kurczaka
curry
śmietana 18%
Kurczaka posypujemy odrobiną przyprawy do kurczaka (tym razem Prymat) - wypływającą wodę "zbieram" papierowym ręcznikiem. W dużym garnku smażymy cebulę i kurczaka na rumiano, dodajemy liść laurowy, ziemniaki i marchew, i trzymamy całość na ogniu jeszcze przez kilka minut. Wlewamy wodę, wrzucamy bulionetkę, resztę warzyw i doprawiamy pieprzem i curry. Gotujemy przez 10-15min, żeby wszystko się dogotowało. Wyciskamy kilka kropel cytryny i dodajemy 2-3 łyżki śmietany. Idealne danie jednogarnkowe przetestowane na 3,5 latku i jego 5,5 letniej siostrze.
Potrzebujemy:
1 podwójna pierś kurczaka pokrojona w kostkę
1/2 cebuli w piórka
6 średniej wielkości ziemniaków w plastrach
1 marchew w plastrach
1 liść laurowy
1 bulionetka
1,5 szklanki wody
0,5 szklanki świeżego groszku
kilka różyczek kalafiora i brokuła
garść zielonej/żółtej fasolki szparagowej
odrobina soku z cytryny
Pieprz czarny i ziołowy
przyprawa do kurczaka
curry
śmietana 18%
Kurczaka posypujemy odrobiną przyprawy do kurczaka (tym razem Prymat) - wypływającą wodę "zbieram" papierowym ręcznikiem. W dużym garnku smażymy cebulę i kurczaka na rumiano, dodajemy liść laurowy, ziemniaki i marchew, i trzymamy całość na ogniu jeszcze przez kilka minut. Wlewamy wodę, wrzucamy bulionetkę, resztę warzyw i doprawiamy pieprzem i curry. Gotujemy przez 10-15min, żeby wszystko się dogotowało. Wyciskamy kilka kropel cytryny i dodajemy 2-3 łyżki śmietany. Idealne danie jednogarnkowe przetestowane na 3,5 latku i jego 5,5 letniej siostrze.
sobota, 16 czerwca 2012
Kotlety dietetyczne
Kiedyś byłam sceptyczna co do mięsa z indyka, ale to było dawno temu. Poniżej przepis na kotlety z indyka, które spełniają wymogi diety Dukana.
Potrzebujemy:
60 dag mielonego mięsa z indyka
1-2 łyżeczki musztardy
1 jajko (lepiej nie dawać całego białka - jeżeli jednak dodacie całe, to wsypcie więcej otrąb)
posiekany koperek (jeżeli chcecie być bardzo poprawni w diecie, to odpada w I fazie)
otręby owsiane
odrobina vegety
pieprz
Wszystko mieszamy razem, formujemy płaskie kotlety i smażymy na patelni do grillowania (można bez tłuszczu jeżeli trzeba).
Subskrybuj:
Posty (Atom)